راهنمای خرید

بررسی نکات خرید یخچال فریزر خوب + قیمت و راهنمای خرید

راهنمای خرید یخچال فریزر خوب

خرید یخچال فریزر یکی از انتخاب‌هایی است که نیاز به توجه زیادی دارد، حتی بیشتر از خرید خودرو شخصی! اما چه یخچالی بخریم؟ تقریبا همه یخچال‌های خارجی قیمت بالایی دارند. برندهای خارجی نسبت به یخچال‌های ایرانی چندان هم، تافته جدا بافته نیستند؛ پس چرا نباید از یک یخچال فریزر ایرانی خوب استفاده کرد؟

خرید یخچال یکی ازمهم‌ترین و گران‌ترین لوازم موجود در منزل است و باید طوری بهترین یخچال را انتخاب کنید که بیش از 10 سال عمر مفید داشته باشد. همچنین باید برای خرید یخچال خوب وقت بگذارید و در مورد انتخاب بهترین مارک یخچال فریزر تحقیق کنید.

خرید یخچال فریزر

راهنمای خرید یخچال فریزر خوب

قبل از اینکه اقدام به خرید یخچال فریز کنید نکاتی وجود دارد که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. اولین نکته این است که فضای آشپزخانه‌تان چقدر است و باید یخچالی را انتخاب کنید که با فضای موجود در آشپزخانه هم‌خوانی داشته باشد.

قبل از اقدام خرید دو نکته‌ی اساسی وجود دارد که باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشت؛ ابعاد موجود در فضای آشپزخانه و عادات خرید که مهم‌ترین مؤلفه‌ها در خرید یخچال کاربردی هستند. پیشنهاد می‌شود به هیچ وجه اگر از فضای آشپزخانه اطلاعی ندارید اقدام به خرید یخچال نکنید. دومین نکته این است که میزان خرید شما به چه اندازه است و یا تعداد افراد خانواده چند نفر است؟

تنوع یخچال فریزر در بازار ایران

فریزر در قسمت بالا

اگر از نظر بودجه برای خرید یخچال قیمت آن برایتان مهم است و یکی از بزرگترین نگرانی شما قیمت یخچال فریزر است می‌توان گفت که یخچال فریزر بالا برای شما مناسب است. هر یخچالی دارای مزایا و معایب خاص خودش است که از مزایای یخچال فریز بالا می‌توان گفت یکی از ارزان‌ترین یخچال فریزر موجود در بازار است و از معایب آن می‌توان گفت برای برداشتن خوراکی‌های داخل یخچال به خصوص در طبقات پایین، مرتب خم و راست شوید.

فریزر در قسمت پایین

اگر به دنبال یخچالی مدرن‌تر هستید که دسترسی به مواد غذایی‌ برای خود و کودکتان راحت‎تر باشد، باید سراغ این مدل‌ها بیایید. یخچال‌های موجود در این دسته تفاوت چندانی با دسته پیشین ندارند، فقط اینکه فریزر تقریبا نزدیک پاهای شما قرار دارد و در اکثر مدل‌ها به جای در از کشو برای این بخش استفاده شده است. معمولا فریزرهای پایینی از نظر اندازه از فریزرهای بالایی بزرگترند، اما خب تنوع زیادی از این نظر در بازار وجود دارد. استفاده از همه قسمت‌های یخچال فریزر در قسمت پایین راحت‌تر است و مجبور نخواهید بود برای برداشتن مواد غذایی خم شوید از مزایا و معایب یخچال فریز بالا می‌توان به مواردی اشاره کرد:

  • طراحی عاقلانه یخچال به طوری که برای برداشتن مواد غذایی از داخل یخچال لزومی به خم شدن ندارید.
  • فریزر به صورت کشویی طراحی شده است.
  • از یخچال فریزر در قسمت بالایی گران‌تر است.

یخچال ساید بای ساید

یخچال ساید بای ساید در واقع از دو بدنه مجزا تشکیل شده است، یکی به عنوان یخچال و دیگری فریزر است. مدل‌های متنوع دیگری نیز وجود دارد که برخی از آنها فضای یکسانی هم به فریزر و هم به یخچال اختصاص داده‌اند و برخی دیگر فضای بیشتری را به یخچال اختصاص می‌دهند و فریزر فضای کمتری دارد. گنجایش یخچال فریزر ساید بای ساید در مدل‌های جدید زیاد است، ولی به‌خاطر طراحی عمقی دستگاه، در نگاه اول کوچک به‌نظر می‌رسند. فضای یخچال آن‌ قدر هست که بتوان قابلمه، بطری، دیس و ظروف کوچک و بزرگ را در آن قرار داد.

بیشتر ساید بای سایدها ویژگی‌های افزونی مثل یخ‌ساز، سبد فریزر و قفسه‌های ضد برون‌ریزی دارند. به طور معمول یخچال‌های ساید باید ساید مقداری گران‌تر از یخچال‌های دیگر هستند. فضای آشپزخانه و قیمتی که برای خرید یخچال نکاتی است که باید هنگام خرید یخچال و فریزر ساید بای ساید مد نظر داشته باشید. یخچال ساید بای ساید دارای تکنولوژی یخ ساز و آب ریز بیرونی است که شاید بقیه مدل‌های یخچال‌ها این خصوصیات را نداشته باشند.

یخچال درب فرانسوی

یخچال درب فرانسوی نسبت به یخچال‌های دیگر دارای ویژگی‌های مناسبی هستند. یخچال درب فرانسوی تکنولوژی دو یخچال را در یک یخچال به نام درب فرانسوی پیاده سازی کرده‌اند، به طوری که شامل دو در کشیده در قسمت بالا و یک تا دو کشو در پایین هستند. درب پایین نیز مخصوص فریزر است، که نسبت به یخچال‌های معمولی از لحاظ صرفه‌جویی در فضا بهترین انتخاب است. برای باز کردن درب یخچال با کمبود جا مواجه نخواهیم بود. برای دسترسی به مواد غذایی تنها می‌توانید نیمی از درب یخچال را باز کنید که خود آن نیز در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند.

یخچال‌های درب فرانسوی دارای تکنولوژی بسیاری هستند از جمله یخ ساز و آب سرد کن دارد، که خود این آپشن‎ها با وجود مزیت‌هایی که دارند از معایبی نیز برخودار است چون باعث اشغال شدن فضای داخل یخچال می‌گردد.

یخچال فریزر دو قلو

یخچال فریزر دو قلو از دو قسمت مجزا با دو موتور مجزا تشکیل شده است که یکی یخچال و دیگری فریزر است. این دو یخچال کاملا به صورت مجزا هستند ولی برای استفاده می‌توان دو یخچال را در کنار هم قرار داد، که یک مجموعه هماهنگ و یک‌دست از یخچال و فریزر داشته باشیم. فریزر در این مدل به صورت کشوهای تعبیه شده است که برای فریز کردن مواد غذایی مشکلی پیش نیاید. مزایایی که یخچال فریزر دوقلو نسبت به سایر یخچال‎ها دارد این است که می‌توان قسمت فریزر را در حیاط خلوت قرار داد تا فضای کمتری از آشپزخانه را اشغال کند.

خرید بهترین آبسردکن

ویژگی‌های یخچال فریزر خوب

یخ‌ساز و آب سردکن

وجود آب‌ سرد کن و یخ‌ ساز در درب یخچال باعث صرفه‌جویی در انرژی و جلوگیری از اتلاف سرما می‌شود؛ چرا که مجبور نیستید مدام درب یخچال را برای نوشیدن آب سرد باز و بسته کنید.

  • برخی از آب‌سردکن‌ها و یخ‌سازهای یخچال‌ها نیاز به اتصال به شیر آب دارند؛ بنابراین باید هزینه جداگانه‌ای صرف لوله‌کشی مجزا برای یخچال کنید.
  • برخی از یخچال‌ها به جای لوله کشی در قسمت داخلی یخچال دارای مخزنی هستند، که مخزن به صورت دستی پر از آب می شود و دیگر نیازی به لوله کشی آب نیست ولی معایبی که این مخزن دارد این است که فضای زیادی را اشغال می‌کند.
  • بعضی از یخچال‌ها سیستم تصفیه آب دارند و برای جلوگیری از بد طعم شدن آب نیاز دارد که هر چند وقت یکبار فیلتری که برای تصفیه آب است تعویض گردد.

کشو جامیوه‌ای و سبزیجات

هر یخچالی باید یک کشو مخصوص نگهداری از میو و سبزیجات داشته باشد به طوری که بتوان تعداد زیادی کیسه پلاستیکی حاوی میوه و سبزیجات را در آن نگه داشت. کشو جا میوه‌ای میوه و سبزیجات را نسبت به فضاهای دیگر یخچال تازه‌تر نگه می‌دارد به طوری که گفته می‌شود جامیوه‌ای باید حداقل دارای عرض 45 سانتی‌متر باشد.

خرید بستنی ساز

کنترل‌‌های دما

هنگام خرید یخچال فریزر باید دقت کنید به دنبال یخچالی با دو کنترل دما باشید به گونه‌ای که یک کنترل دما در قسمت یخچال و کنترل دمای دیگر در قسمت فریز یخچال باشد. برخی از یخچال‌ها دارای یک کنترل دما برای هر دو قسمت یخچال و فریزر هستند و با این وجود قادر نخواهید بود تا دمای یخچال و فریزر را بدون تاثیر دیگری تنظیم کنید.

برخی از یخچال‌های موجود در بازار دارای حافظه 24 ساعته هستند و طی شبانه روز بررسی می‌کند که در کدام ساعت از شبانه روز درب یخچال برای مدت طولانی باز نگه داشته می‌شود، در این مواقع با کنترلی که دارد شروع به خنک سازی می‌کند. برخی دیگر از یخچال‌ها زمانی که درب آن را زیاد باز نگه می‌دارید و یا درست نمی‌بندید با بوق هشدار شما را مطلع می‌سازند.

برچسب انرژی و گارانتی

امروزه کم مصرف بودن وسایل برقی یکی از عوامل تعیین‌ کننده برای خرید لوازم برقی محسوب می‌شود. یخچال‌های امروزی نسبت به 10 سال گذشته بسیار بهینه‌تر عمل می‌کنند، و مصرف انرژی کمتری دارند. یخچال‌هایی که دارای برچسب Energy Star باشند، ۲۰ درصد کمتر از سایر یخچال‌ها برق مصرف می‌کنند که این موضوع باعث پایین آمدن مبلغ قبض برق شما خواهد شد.

یک یخچال فریزر معمولا به تنهایی ۱۵ درصد مصرف برق خانه را تشکیل می‌دهد. بنابراین، لازم است هنگام خرید توجه ویژه‌ای به برچسب‌های انرژی دستگاه داشته باشید. علاوه بر برچسب جهانی انرژی استار، برچسب انرژی که توسط نهادهای داخلی به محصولات مصرف‌کننده‌ی انرژی تعلق می‌گیرد و گارانتی یا ضمانت کالا که توسط شرکت ارائه‌کننده‌ی محصول ارائه می‌شود، هردو از این جهت حائز اهمیت هستند که به‌نوعی کیفیت محصول را نشان می‌دهند. هرچه رتبه‌ی برچسب انرژی محصول بالاتر باشد، راندمان دستگاه بالاتر و هدر رفت انرژی و سرمایه کمتر است.

طبقات یخچال

طبقات یخچال باید به‌ سادگی قابل جابه‌جا کردن باشند. داشتن طبقات چند قسمتی یا بخش‌بندی شده می‌تواند برای قرار دادن ظروف مختلف غذا و نوشیدنی مناسب باشد. جنس طبقات ممکن است پلاستیک یا شیشه نشکن باشد. برخی از طبقات دارای لبه‌های بلند هستند، برای مثال اگر دست شما به بطری شیر بخورد و شیر بریزد، طبقات لبه‌دار مانع از ریختن شیر در قسمت‌های دیگر یخچال می‌شود.

قفل کودک

یخچالی که انتخاب می‌کنید مطمئن باشید قفل کودک داشته باشد که استفاده از یخچال برای کودکان نیز راحت‌تر باشد.

  • مخازن یخ و آب با تنظیمات ایمنی کودکان
  • محفظه قفل‌دار نگهداری دارو
  • کنترل‌های دما با قفل کودک

سروصدا

باید یخچالی را انتخاب کنید سر و صدای کمی داشته باشد. یخچال‎ها معمولا یک صدای بسیار خفیفی دارند. با این‌ حال، یخچال صداهای مختلف و عجیب غریبی را به دلیل کار کمپرسور، یخ‌زدایی اتوماتیک، عملکرد فن‌های الکتریکی و حتی منقبض و منبسط شدن بدنه به دلیل تغییر دما ایجاد نمایند که این یک مسئله طبیعی است، ولی از یک حدی نباید سر و صدای زیادی تولید کند که موجب اذیت و آزار گردد.

بررسی نکات خرید یخچال فریزر خوب

راهنمای خرید یخچال ساید بای ساید +یخچال دوقلو

در هنگام خرید یخچال ساید بای ساید باید به ظرفیت و میزان برق مصرفی توجه کنید و هر چقدر میزان مصرف انرژی کمتری داشته باشد یخچال بهتری از نظر صرفه‌جویی محسوب می‌گردد. خرید بهترین یخچال ساید بای ساید باید بر حسب تعداد اعضای خانواده باشد به طوری که هر چقدر تعداد افراد خانواده بیشتر باشد یخچالی که خریداری می‌کنید باید بزرگتر باشد.

هنگام خرید به نشان استاندارد یخچال و موارد ایمنی دستگاه توجه کنید. در مورد ابعاد یخچالی که در حال گزینش آن نیز هستید باید بدانید که فضای آشپزخانه برای قرار دادن یخچال در چه ابعادی است. بهتر است از یخچال‌هایی استفاده کنیم که بر روی در آن، آبسردکن و یخ‌ساز دارند تا از باز و بسته کردن بیش از حد در یخچال خوداری شود.

سوالات متداول برای خرید یخچال فریزر خوب

کدام یخچال فریزر از محبوبیت بیشتری برخودار هستند؟

مدل‌هایی که در آن‌ها فریزر در قسمت بالا قرار گرفته است چون گنجایش بیشتری برای نگهداری مواد غذایی دارند از نظر خونواده ایرانی محبوب‌تر هستند. اما انتخاب یک مدل مناسب به تعداد نفرات خانواده و میزان مواد غذایی که استفاده می‌کنید بستگی دارد.

عمر متوسط یک یخچال چند سال است؟

عمر متوسط یخچال فریزر خوب 10 سال است. اما دوام یک یخچال به موارد زیادی بستگی دارد. معمولا یخچال‌های ارزان ممکن است عمر کمتری داشته باشند.

بهترین برند یخچال فریزر ایرانی چیست؟

یخچال‌های ایرانی امرسان، الکترواستیل، هیمالیا، پارس، برفاب، اسنوا، الکتروسان، سیلوان، پاکشوما، الکترواستیل، امرسان، ارج و… اشاره نمود به ترتیب بهترین تولیدکنندگان یخچال در کشور هستند.

جمع‌بندی نهایی

اگر قصد دارید یخچال‌های قدیمی خود را کم‌کم کنار بگذارید و یک یخچال جدید بخرید، حتما به هزینه‌ی آن هم فکر می‌کنید. شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌های گزاف هم یک محصول خوب با کیفیت مطلوب خریداری کنید. ما در این مقاله خیلی از نکاتی که برای خرید یک یخچال فریزر خوب مورد نیاز است را آماده کردیم که با مطالعه این مقاله می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا