راهنمای خرید

بررسی نکات خرید بهترین بخار پز بازار

بهترین بخارپز بازار با قیمت مناسب کدام است؟

اگر تمایل به مصرف غذای سالم دارید، خرید و انتخاب بهترین بخارپز بازار از مهمترین لوازم آشپزخانه برای این کار است. سرخ کردن مواد مصرفی در روغن، به دلیل حرارت چربی‌ها، احتمال سرطان‌زا شدن مواد مصرفی را افزایش می‌دهد و همچنین باعث جذب روغن می‌شود که برای سلامتی بسیار مضر است.

خرید بهترین بخارپز

همه می‌دانیم که با سرخ ‌کردن مواد غذایی در روغن، به علت حرارت دیدن چربی‌ها، احتمال سرطان ‌زا شدن غذا زیاد می‌شود. بخارپز کردن، یکی از روش‌‌های مفید پخت غذاست که بیشتر برای سبزیجات استفاده می‌شود. در روش بخارپز کردن بیشتر مواد مغذی و ویتامین‌های مواد غذایی حفظ می‌شود؛ مخصوصا سبزیجات که ویتامین‌‌های آن‌ ها بر اثر حرارت ازبین ‌می‌روند. وجود بخارپز در هر خانواده‌ی ایرانی ضروری است.

راهنمای خرید بخارپز

اگر می‌خواهید شیوه‌ای سالم و راحت برای پخت انواع غذا داشته باشید بخارپز نمودن یک روش ایده آل و بهداشتی برای پخت سبزیجات است که با حفظ ارزش غذایی، به روش صد در صد سالم و رژیمی غذا را تهیه می‌کند. حتی شما می‌توانید از این شیوه برای طبخ مواد غذایی مثل گوشت، مرغ و غیره، حتی گرم نمودن غذا نیز بهره ببرید.

خرید بهترین سرخ‌کن

برنامه های پخت بخارپز شامل بخارپز کردن انواع سبزیجات، گوشت، مرغ، ماهی و غذاهای دریایی، تخم مرغ و برنج است. بخارپز‌ها قابلیت پخت تخم‌مرغ و گرم نگه‌داشتن غذا را هم دارند. برخی افراد در بخارپزها‌، برنج و سوپ هم درست می‌کنند. بخارپز‌ها مجهز به بخاردهی سریع و قدرتمند هستند و عطر و طعم موادغذایی را حفظ می‌کنند. خوردن غذای بخارپزشده، احساس یک غذای ارگانیک سالم را به شما می‌دهد. در ادامه مطلب به راهنمای خرید بخارپز و معرفی نکات خرید بهترین بخارپز های موجود در بازار میپردازیم باما همراه باشید.

خرید بهترین بخارپز بازار

مزایای بخارپز کردن مواد غذایی

بخارپز کردن سریع‌ترین روش پخت غذا است که ویتامین‌های مفید مواد غذایی از بین نرود؛ با وجود بخارپز کردن ماهیت اصلی غذا و خواص تغذیه‌ای آن حفظ می‌شود. موضوعی که احتمالا با سرخ کردن، تفت دادن یا حتی کباب کردن تحت تاثیر حرارت مستقیم یا تماس با آب به این شکل حفظ نشود.

انواع متفاوتی از بهترین بخارپز بازار برای طبخ هر نوع ماده غذایی قابل وجود دارد. به علاوه اکثر مواد پروتئینی، سبزیجات، حبوبات و … با استفاده از بخارپز قابل پخت هستند. نکته مهم این که بخارپز کردن غذاها با بخارپز برقی به پخت بی دردسر و خودکار کمک می‌کند. فقط کافی است تایمر غذا را چک کنید و آن را روی برنامه دلخواهتان قرار دهید.

خرید بهترین زودپز

بر خلاف تصور برخی، انواع بهترین بخارپز موجود در بازار برای پخت غلات هم کاربردی هستند. بنابراین می‌توانید انواع پاستا یا برنج را در بخارپز و تحت تاثیر بخار مستقیم طبخ کنید. اگر زمان پخت مواد غذایی مورد نظر شما با هم متفاوت است طراحان این مشکل را برای همیشه برطرف کرده‌اند.

برای رفع مشکل تفاوت زمان طبخ غذاها، هر بخارپز بسته به نوع برند و مدل بیش از یک سبد دارد که روی هم قرار می‌گیرند. به عنوان مثل در سبد شماره یک ممکن است زمان پخت را روی 5 دقیقه قرار دهید در حالی که ماده پروتئینی سبد دوم به 20 دقیقه زمان نیاز داشته باشد. این ترفند باعث شده تا در زمان و البته انرژی مصرفی توسط دستگاه صرفه جویی شود.

معایب پخت غذا در بخارپزها

شاید از نظر سلامت، صرفه جویی در وقت و سهولت کار هیچ نقدی بر انواع بهترین بخارپز بازار وارد نباشد. تنها موردی که وجود دارد مزه غذاها هستند که تحت تاثیر بخار به لذیذی سرخ کردن، گریل، کباب کردن و نیمه بخارپز کردن نیست. برای رفع این مشکل هم می‌توانید از انواع سس، ادویه و طعم دهنده بعد از پخت غذا استفاده کنید.

فواید اساسی استفاده از بخارپز چیست؟

حفظ ارزش و خاصیت مواد مصرفی: انواع ویتامین ها و خاصیت مواد غذایی در غذای شما باقی خواهد ماند. تمام آب مواد خوراکی بخار نمی شود و خشک نمی شود. در پخت غذا نیازی به روغن‌ ندارد. شما قادر خواهید بود از سایر روش های پخت نیز استفاده کنید، برای مثال مواد خوراکی را در آب بریزید و طبخ کنید، اما در این حالت همه مواد مغذی داخل آب رفته و یا به علت جوشیدن از بین خواهد رفت.

  • طرز استفاده آسان: توسط این محصولات می‌توانید حجم بالایی از غذا را تهیه کنید بدون آنکه احتیاج باشد ظرف دیگری را مورد استفاده قرار دهید. نسبت به گنجایشی که این محصولات دارند بعضی از آن‌ها برای خانواده ۴ نفره و بعضی برای افراد بیشتری غذا آماده می‌کنند.
  • قابلیت های سبد بخارپز: اغلب محصولات بخارپز الکترونیکی و گازی سه سبد نگهداری مواد غذایی دارند که بر روی هم قرار داده می شوند و در زیر آن سوراخ‌هایی وجود دارد. این سبدها در دو مدل مهم عرضه می‌شوند:
  • سبدها با سایز متفاوت: اگر که سبدهایی با سایز های متفاوت دارید، می‌توانید آن‌ها را درون هم بگذارید، بنابراین جای کمتری برای نگهداری آن نیاز است، اما ویژگی جابه‌جایی در زمان طبخ را ندارید.
  • سبدها با سایز یکسان: در سبدهایی که اندازه هایشان یکسان است شما می توانید در زمان پخت، طبقات آن را عوض کنید تا سطح پخت مواد مصرفی به یک میزان صورت پذیرد. بعضی از این سبدها را می توان جدا کرد و شما قادر خواهید بود نسبت به اندازه ماده غذایی خود، قفسه های بیشتری را مورد استفاده قرار دهید و اگر مواد خوراکی کمتری دارید فقط از یک طبقه آن بهرمند شوید.

در هنگام خرید بخارپز به چه نکاتی توجه کنیم؟

ظرفیت بخارپز

اولین نکته ای که باید به هنگام خرید بخارپز به آن توجه داشته باشید، تناسب اندازه یا بهتر است بگوییم ظرفیت آن با تعداد نفرات خانواده شما و یا مصرف کنندگان آن است؛ مثلا چنانچه شما دارای یک خانواده ۴ نفره هستید، هیچ نیازی به خرید یک بخارپز ۱۲ نفره ندارید! در غیر این صورت تنها هزینه و انرژی اضافی را مصق خواهید کرد.

جنس بخارپز

عمدتا جنس داخلی این قبیل وسایل آشپزی از استیل، پلاستیک است و بعضی ها از جنس سیلیکونی و بامبو می باشند و جنس بدنه آن ها نیز بگونه ای طراحی می‌شود که مانع از داغ شدن قسمت بیرونی بخارپزها شوند.

تمیزکردن بخارپز

نظافت این محصول امکان دارد کمی کسل کننده باشد پس در خرید بخارپز این موضوع را درنظر بگیرید. بسته به اندازه و مدلی که انتخاب می‌کنید شیوه های نظافت هم فرق دارد. منافذی که در شبکه‌های آن وجو دارد کم کم بسته می شود، لذا در هر مرتبه استفاده باید خیلی خوب پاک شوند. بعضی از این محصولات سبدهای دارند که می توان به آسانی آن ها را جدا کرد، جابجا نمود و در زیر شیر آب یا ماشین ظرفشویی آن را مورد شستشو قرار دهید.

تایمر

اینکه بخارپز شما از یک تایمر برخوردار باشد، یک مزیت بزرگ است؛ زیرا شما می توانید با استفاده از امکان زمانبندی محصول مورد نظرتان، مدت زمان پخت و یا شروع به پخت برنجی که در داخل آن قرار داده اید را مشخص کرده و سپس به سایر مشغله های زندگی خود بپردازید و مطمئن باشید که برنج شما در ساعت مقرر پخته و آماده خوردن است.

صفحه نمایشگر

اگر محصول مورد نظر شما از یک صفحه نمایشگر برخوردار باشد، قطعا دارای امکاناتی همچون: تایمر و سیستم گرم کنندگی و غیره نیز می باشد.

قیمت بخارپز

قیمت بخارپز با توجه به جنس، ظرفیت، امکانات، دوام و همچنین سادگی در استفاده از آن تعیین می شود و معمولا شما می توانید با رنج قیمتی کاملا متنوعی از این قبیل محصولات آشپزی مواجه شوید که البته مثل همیشه ما یادآوری می کنیم که فقط و فقط به فکر تامین نیاز خود باشید و چشم خود را بر روی سایر محصولاتی که دارای امکانات مختلفی هستند و شما هیچگونه نیازی به آن ها ندارید، ببندید.

سرعت بخارپز

از فاکتور های مهم که در خرید بخارپز باید آن را درنظر گرفت، سرعت عملکرد آن می باشد. سطح بخار ایجاد شده در کالای بخارپز در مقایسه با قابلمه آب جوش خیلی کمتر می باشد، لذا سرعت پخت آن هم کمی پایین‌تر است. از آنجایی که فناوری های روز در این دستگاه‌ها به کار گرفته می شود سرعت تهیه آن‌ها فرق دارد. به عنوان مثال هویج در یک بخارپز برقی در بازه زمانی یک ربع بخارپز خواهد شد، اما در بخارپز اجاقی این بازه زمانی ۸ دقیقه می باشد. در حین استفاده باید کتابچه راهنما را بخوانید و برای مواد غذایی گوناگون و نسبت به به حجم آن بازه زمان مشخصی را در نظر بگیرید.

خرید بهترین بخارپز

چه مواد غذایی را با بخارپز می‌توان آماده کرد؟

شاید در تبلیغات این محصولات فقط بخارپز کردن سبزیجات را دیده باشید؛ ولی خبر خوش این است که شما قادر خواهید بود انواع گوشت، ماکیان، پاستا، برنج، تخم‌مرغ و حتی صیفی جات را توسط بخارپز آماده کنید.

بخارپز کردن برنج

اکثر بخارپزهای جدید و امروزی، دارای یک ظرف برای طبخ برنج هستند. این ظرف کوچک درون یکی از جایگاه های بخارپز وجود دارد و توسط آن برنج را پخت می نماید. این شیوه احتمال دارد تایم طبخ برنج را بالا ببرد و تقریبا یک ربع تا ۴۵ دقیقه زمان ببرد، اما درآخر برنج خوبی را می پزد و دیگر به تهیه لوازم جداگانه‌ای به منظور طبخ برنج نیاز ندارید.

بخارپز کردن تخم مرغ

درصورتی که تصمیم دارید با بخارپز خود تخم‌مرغ آماده کنید در ویژگی های آن به دنبال ویژگی آماده کردن تخم‌مرغ باشید. برای گذاشتن تخم‌مرغ در بعضی از بخارپزها، سبد جاتخم‌مرغی هم وجود دارد و می‌توان تخم‌مرغ‌ها را در آن قرار داد.

آماده کردن سوپ

در بعضی از این دستگاه ها پخت سوپ نیز امکان پذیر است. در این شرایط در پایین بخارپز یک سینی به منظور جمع کردن شیرابه مواد غذایی در نظر گرفته شده است. از طرفی اگر مواد غذایی سرریز شوند در این سینی جمع می شوند و می‌توانید آن را بیرون بیاورید و مورد شستشو قرار داد.

جمع بندی نهایی

تعداد سبدهای انواع بهترین بخارپز بازار مشابه است. چیزی که در خرید باید مدنظر داشته باشید حجم هر سبد است که بسته به برند تولیدکننده می‌تواند عریض‌تر باشد. برخی از امکانات جانبی انواع بخارپز شامل نوار نشانگر سطح آب، امکان افزودن ادویه حین پخت و تایمر برای تنظیم مدت پخت هستند.

امروزه بخارپز یکی از محبوب‌ترین لوازم پخت و پز آشپزخانه بشمار می‌روند، به همین دلیل بهتر است قبل از خرید درمورد محصولی که قصد خرید آن را دارید به اندازه کافی دقت داشته باشید.

سوالات رایج در رابطه با خرید بخارپز

بهترین جنس بخارپز چیست؟

جنس این دستگاه‌ها استیل، پلاستیک، سیلیکونی و بامبو است. ظرف‌های بخارپزی که از جنس سیلیکون ساخته شده‌اند برای قرار دادن در ماکروویو بسیار عالی هستند. بخارپزهای برقی معمولا از جنس پلاستیک هستند.

تنوع سبد بخار پز چند نوع است؟

سبدها با سایز متفاوت و سبدها با سایز یکسان. بعضی از این سبدها را می‌توان جدا کرد و شما قادر خواهید بود نسبت به اندازه ماده غذایی خود، قفسه‌های بیشتری را مورد استفاده قرار دهید و اگر مواد خوراکی کمتری دارید فقط از یک طبقه آن بهرمند شوید.

بخارپز معمولا چند تا برنامه برای تنظیم دارد؟

برنامه‌هایی برای پخت انواع ماهی، صیفی جات و گوشت و…را دارد که بسته به آن، زمان لازم را اعمال می‌نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا