راهنمای خریدکالای دیجیتال

بهترین مارک اسکنر ارزان در بازار

بهترین اسکنر خانگی، اداری و قابل حمل ارزان قیمت

با افزایش نقش کامپیوتر و اینترنت در زندگی ما، انتقال اطلاعات دنیای واقعی به فضای مجازی نیز به یکی از چالش های زندگی مدرن تبدیل شده است. به همین دلیل استفاده از اسکنرها در دهه گذشته رشد چشمگیری داشته است و این دستگاه ها حتی به خانه های ما رسیده اند.

اسکنر یکی از رایج ترین دستگاهی است که از طریق آن اسناد منتی و تصاویر چاپی را به عنوان اطلاعات در رایانه خوانده و ذخیره می شود. اما با توجه به تنوع اسکنرها و نوع استفاده از آنها در خرید اسکنر مناسب کار آسانی نیست به همین منظور در این مطلب قصد داریم به معرفی نکات مهم و بهترین مارک اسکنر ارزان موجود در بازار بپردازیم با ما همراه باشید.

راهنمای خرید اسکنر خانگی حرفه‌ای و ارزان قیمت

مزیت داشتن اسکنر اختصاصی تک کاره نسبت به آنها این است که به دلیل داشتن رزولوشن بالاتر، تصاویر و خروجی با کیفیت‌تری هم ارائه می‌دهند.

مسئله بعدی این است که برخی اسکنرها قابل حمل بوده و شما را به یاد فیلم‌های چند سال پیش می‌انداخت که چنین مدل‌هایی تخیلی به‌نظر می‌رسیدند. کافی است نازل اسکنر قابل حمل را روی برگه یا سندی که قصد اسکن آن را دارید بکشید تا تصویر دیجیتالی از آن تهیه کرده و با فرمت‌هایی نظیر pdf. یا jpg. در حافظه داخلی خود ذخیره کند. هر زمان که به لپ تاپ یا رایانه شخصی خود دسترسی داشتید می‌توانید آنها را انتقال دهید.

انواع اسکنرهای خانگی و قابل حمل

اسکنرها بر اساس نوع کاربرد، سرعت اسکن کردن و قابلیت‌هایی که دارند به سه گروه تقسیم می‌شوند که هر یک مناسب برای انجام کارهای گروه خاصی هستند.

اسکنرهای مسطح

همانطور که از نامشان مشخص است دارای سطح صاف و مانند لپ تاپ دارند. از ظاهر آنها مشخص است که برای عکاسان گزینه ایده‌آلی هستند. کافی است تصاویر و مدارکی که قصد اسکن دارید روی اسکن قرار داده و شروع به تبدیل آنها به تصاویر دیجیتالی کنید.

از آنجایی که فقط می‌توانید در هر بار به دلیل محدودیت فضایی که دارد یک برگه را اسکن کنید، سرعت انجام اسکن با آنها پایین است و برای همین به ارزان‌ترین گزینه برای کارهای خانگی تبدیل شده‌اند.

این نوع اسکنرها فضای کمی را اشغال کرده و پس از استفاده می‌توانید آنها را در جایی مانند طاقچه یا کمد قرار دهید تا هر زمان نیاز به اسکن داشتید از آن استفاده کنید.

اسکنرهای دارای فیدر کاغذ

فید در اینجا نشان دهنده این است که اسکنر مانند چاپگرها دارای یک سینی برای قرار دادن کاغذ است. این موضوع باعث می‌شود تا سرعت انجام اسکن بالاتری را داشته باشید. با قرار دادن برگه‌های مختلفی که قصد دارید اسکن کنید در هر بار اسکنر یکی از برگه‌ها را به داخل کشیده و پس از اسکن کردن از درون آن خارج می‌شود. این روند تا جایی که سینی کاغذ به اتمام برسد ادامه خواهد داشت.

همین ویژگی باعث شده تا برای کارهای اداری هم این نوع بهترین گزینه باشد که نیاز است به صورت مداوم مدارک را اسکن نمایند. قابلیت اسکن دوگانه نیز یکی از ویژگی‌های اصلی این نوع است. اگر حجم اسکن بالایی دارید و سرعت برای شما مهم است پیشنهاد می‌کنیم از این مدل استفاده کنید.

اسکنرهای قابل حمل یا پورتابل

این نوع اسکنر همانطور که از نامشان مشخص است قابل حمل بوده و برای افرادی که جای ثابتی به واسطه شغل یا فعالیتی که دارند مناسب است. به عنوان نمونه می‌توانید حتی یک دانشجو را در نظر بگیرید.

اسکنر پرتابل این امکان را به شما می‌دهد تا با کشیدن آن روی جزوه یا اسناد درسی و پروژه‌ای، یک تصویر دیجیتالی سراسری از کل برگه ایجاد کنید. سپس اسکنر با توجه به حافظه داخلی که در خود دارد این تصویر را در فرمت‌هایی مثل pdf. یا jpg. ذخیره کرده و هر زمان که دسترسی به رایانه داشتید می‌توانید آنها را بدون نیاز به نرم افزاری خاص منتقل کنید.

سرعت و حجم اسکن

داشتن سرعت بالا مهم‌ترین گزینه برای انتخاب اسکنر خوب است. همانطور که در بالا به معرفی انواع اسکنر پرداختیم، اسکنرهای اداری دارای بیشترین سرعت هستند. دلیل آن هم وجود سینی کاغذ است.

در حالی که اسکنرهای مسطح در هر بار قادر هستند یک برگه را اسکن کنند که هر بار باید کاغذ را روی شیشه مخصوص قرار دهید. اسکنرهای پرتابل هم که وضعیت مشخصی دارند و باید آنها را روی سند مورد نظر بکشید.

از نظر حجم قابل اسکن در واحد زمان نیز باز هم همینطور است و نوع اداری بهترین انتخاب هستند. بعد از آن اسکن پرتابل و سپس اسکن مسطح. البته اگر محدودیت حافظه که در اسکنر پرتابل وجود دارد را در نظر بگیرید نوع مسطح از این نظر در اولویت بالاتر است.

اسکن دوطرفه

برخی اسناد هستند که دو طرفه هستند و باید هر دو طرف برگه را اسکن کنید. در این حالت اگر اسکن مطسح باشد مجبورید هم در هر بار برگه را در آن قرار دهید و هم اینکه برگه را بچرخانید تا روی دیگر را اسکن کنید. در نوع پرتابل هم که مجبورید باز برگه را چرخانده و دوباره اسکنر را روی سند بکشید.

در حالی که اسکنرهای اداری دارای فیدر با مشخص کردن اینکه نوع سند دو طرفه است برگه را چرخانده و اسکن دیگری را هم از روی دیگر انجام می‌دهند.

اندازه و نوع کاغذ قابل اسکن

بسته به اندازه‌ای که اسکنر دارد می‌توانید از برگه با اندازه مشخص استفاده کنید. به عنوان نمونه اسکنرهای قابل حمل بیشتر برای اسکن برگه A4 مناسب هستند. اسکنرهای مسطح و دارای فیدر کاغذ هم بسته به سایزی که دارند اندازه بیشتری را در اختیار قرار می‌دهند.

کاغذی هم که قابل اسکن کردن است مهم است. اگر ضخیم باشد می‌تواند مشکل آفرین باشد. به عنوان نمونه کاغذهای تجاری و شناسایی را در نظر بگیرید که به صورت چاپ کارت شناسایی pvc انجام گرفته باشند.

رزولوشن و کیفیت خروجی

اگر عکاس هستید باید به این گزینه توجه بسیار زیادی داشته باشید؛ رزولوشنی که اسکنر در اختیار قرار می‌دهد کیفیت اسکن را مشخص خواهد کرد. اما اگر برای بایگانی کردن اسناد متنی قرار است استفاده کنید زیاد این مسئله اهمیت نداشته و صرفاً خوانایی بودن متون کافی است.

نوع اتصال

در نهایت باید به نوع اتصال اسکنر به سایر دستگاه‌ها هم دقت کنید. برخی اسکنرها به صورت بی سیم و برخی دیگر به صورت سیمی به دستگاه‌های دیگری نظیر لپ تاپ و حتی گوشی موبایل متصل شوند.

آشنایی با انواع اسکنر موجود در بازار

اسکنر مدل دستی یا قابل حمل

اسکنرهای قابل حمل در واقع کوچکترین اسکنرهای موجود در بازار هستند. با توجه به اندازه و وزن آنها، این نوع اسکنر را همیشه می توانید به همراه داشته باشید. البته به یاد داشته باشید که روش کار با این مدل دستگاه دستی است و باید کاغذ مورد نظر را با احتیاط از لبه های آن بکشید یا آن را با احتیاط روی سر دستگاه حرکت دهید. ناگفته نماند که کیفیت خروجی اسکنرهای این مدل چندان راضی کننده نیست، اما البته با توجه به اندازه و سیستم طراحی آنها، نمی توانید انتظار زیادی از این دستگاه مدل داشته باشید!

اسکنر مدل تخت

این نوع اسکنر در بازار به عنوان اسکنر رومیزی یا مسطح شناخته می شود. با توجه به ویژگی های مختلفی که می تواند توسط سازنده روی آنها نصب شود ، آنها با قیمت های مختلفی در بازار به فروش می رسند. روش کار با این مدل از اسکنرها بسیار آسان و ساده است و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که ورق یا کاغذ مورد نظر را بر روی صفحه شیشه ای دستگاه قرار دهید تا سر دستگاه بتواند از پایین کاغذ شما را ضبط کند.

اسکنر مدل ترکیبی

منظور ما از اسکنر ترکیبی، اسکنری است که برای ساخت چاپگر چند منظوره استفاده می شود. معمولاً به دلیل توجه تولیدکنندگان به کیفیت چاپ و کپی دستگاه های چند منظوره خود، آنها عمدتاً از کیفیت قسمت اسکن محصول خود اطلاعی ندارند، به همین دلیل بیشتر خریداران معتقدند کیفیت اسکنرها ترکیبی از مدلهای منفرد آنها پایین تر است. نیازی به گفتن نیست که، برای اسکن نگاتیو عکس ها، اسلایدها و فیلم های رادیولوژیکی، باید دستگاه های ویژه ای برای تمام اسکنرهای فوق الذکر اضافه کنیم، اما این مورد آخر قطعاً برای همه مناسب نخواهد بود.

اسکنر مدل شیت فیدر

دستگاه های این مدل؛ شیت فیدر این بدان معنی است که اسکنرهای ورق از اسکنرهای تخت کوچکتر هستند. اسکنر ورق کاغذ در واقع عملکرد چاپی دارد. یعنی به جای انعقاد کاغذ روی سر دستگاه، آن را درون سینی دستگاه قرار میدهیم تا اسکنر کاغذ را به داخل ببرد و پس از عکس گرفتن از محتویات کاغذ، آن را به سمت دیگر دستگاه منتقل می کند. نیازی به گفتن نیست، اگر اسکنر ورق خورده از کیفیت و ساخت خوبی برخوردار نیست. مطمئناً حرکت کاغذ هنگام اسکن کردن مطالب آن بر کیفیت فایل خروجی تأثیر می گذارد.

اسکنر مدل پلاتر

اسکنر پلاتر در واقع اسکنری است که ما برای انتقال تصاویر به نقشه های بزرگ یا سایر اسناد چاپ شده در سیستم خود از آن استفاده می کنیم. این مدل دستگاه معمولاً برای اسکن اسنادی با اندازه کاغذ A3 و بزرگتر استفاده می شود.

نکاتی که برای خرید بهترین اسکنر باید بدانید

انتخاب نوع: برای خرید اسکنر مناسب کارشما اولین چیزی که باید به آن توجه کنید نوع آن است که در ابتدای این مطلب به آن پرداختیم اگر قسمت قبل را مطالعه نکرده اید برگردید و دوباره با انواع اسکنر های موجود در بازار آشنا شوید

توجه به سرعت اسکن: عامل مهم بعدی در هنگام انتخاب اسکنر سرعت دستگاه است. سرعت عملکرد اسکنر به عنوان چاپگر صفحه در هر دقیقه اندازه گیری می شود. البته اسکنرهای پرسرعت برای کارهای دفتری و بایگانی اسناد دیجیتال بسیار بهتر هستند

سایز دستگاه اسکنر: هنگامی که نوع اسکنر خود را انتخاب کردید، وقت آن است که به اندازه دستگاه توجه کنید. برای این منظور بهتر است ضمن توجه به اندازه کوچک و بزرگ دستگاه مورد نظر خود و همچنین مناسب بودن آن برای محیطی که در آن استفاده می شود، به اندازه کاغذ قابل استفاده دستگاه توجه کنید. استفاده شده. برخی اسکنرها نمی توانند اسناد بزرگتر از A4 را اسکن کنند.

توجه به دقت Scanner: وضوح تصویر در PPI است. مفهوم PPI در واقع به معنی پیکسل در هر اینچ است. که به معنی تعداد پیکسل های کپی شده در هر اینچ خطی است. به این مقادیر میکروگراف یا وضوح تصویر گفته می شود.

PPI مفهومی برای تعیین کیفیت پرونده ها برای کاربردهای مختلف است. این مقدار برای برنامه های مختلف با مقادیر مختلف تنظیم شده است. هرچه تعداد PPI دستگاه شما بیشتر باشد، دقت اسکنر شما نیز بیشتر خواهد بود. زیرا توانایی ضبط نقاط زیادتری در هر اینچ نسبت به تصویر اسکن شده را دارد.

انتخاب اسکن دورو یا تک رو: برخی از این مدل های دستگاه می توانند از دو طرف اسناد شما اسکن کنند، در حالی که دیگران این کار را از یک طرف انجام می دهند، اسکنرهای دوبلکس یا اسکنر های دو رو قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر اسکنرهای معمولی موجود در بازار به فروش می رسند. این دستگاه ها برای کسانی که نیاز به اسکن پرونده های تکراری به تعداد زیاد دارند مناسب است.

قابلیت ADF: فیدر اتوماتیک اسناد یا ADF یکی از وسایل جانبی است که اسکنرها می توانند داشته باشند. این ویژگی گرچه قیمت دستگاه را گران می کند، اما کار شما را آسان تر می کند و کافی است با توجه به ظرفیت ADF دستگاه، اسناد مورد نیاز برای اسکن را در سینی اسکنر روی دستگاه قرار دهید. عمل اسکن را به صورت خودکار انجام شود.

آشنایی با نوع هد دستگاه: اسکنر شما یا دارای یک هد CCD است یا شرکتی که آن محصول را تولید کرده ایت آن را به یک هد CIS مجهز کرده است. در مورد تفاوت بین دو هد، بدانید که اگر کیفیت برای شما مهم اس ، شما باید دستگاه هایی با هد CCD انتخاب کنید و اگر مصرف برق دستگاه شما برای شما مهم است ، مدل های CIS برای شما بهتر است.

توجه به قیمت اسکنر: در نکات قبل با راهنمای خرید اسکنر آشنا شدیم در ادامه ای مطلب برای سهولت در انتخاب شما عزیزان برای خرید بهترین مارک های اسنکر موجود در بازار می‌توانید روی دسته بندی اسکنر کلیک کنید.

 • نحوه نمایش محصول ها
اسکنر کانن مدل CanoScan LiDE 300
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: خیر
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر قابل حمل اسکن زی مدل BSQ020
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر تخت اچ پی مدل ScanJet Pro 2500 f1
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر حرفه‌‌ای اسناد کانن مدل imageFORMULA DR-F120
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: خیر
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر ای ویژن مدل AD125
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: خیر
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر اسناد کانن مدل imageFORMULA DR-C240 Office Document Scanner
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر دستی ای ویژن مدل MiWand 2L
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر کانن مدل imageFORMULA DR-C230
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر تخت اچ پی مدل ScanJet Pro 3500 f1
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر حرفه‌‌ای اسناد کانن مدل imageFORMULA DR-F120
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: خیر
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر حرفه ای اسناد فوجیتسو مدل Fi-7160
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر حرفه‌‌ای اسناد کانن مدل imageFORMULA DR-M160II
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر کداک مدل Alaris E1035
 • سایز اسکن: Legal
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر کداک مدل Alaris E1025
 • سایز اسکن: Legal
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر اسناد کانن مدل imageFORMULA DR-C225
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر قابل حمل اسکن زی BQS050M
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر دستی موستک مدل H610
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر پلاس تک مدل PS286 Plus
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر حرفه ای اسناد فوجیتسو مدل Fi-7260
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر دستی اپسیلون مدل E-415
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: خیر
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر دستی اسکای پیکس کد 102
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر قابل حمل اسکن زی مدل BQS030
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر دستی موستک مدل S415
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: خیر
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر اچ‌پی مدل Scanjet Pro 3000 S3
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر قابل حمل اسکن زی مدل BQS040B
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر پلاستک مدل OpticSlim 550 Plus
 • سایز اسکن: A5
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر ای ویژن مدل AD120
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: بله
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر پلاستک مدل SmartOffice PS3180U
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر موستک مدل A3F2400N
 • سایز اسکن: A3
 • قابلیت اسکن دو رو: خیر
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: خیر
بررسی قیمت و خرید محصول
اسکنر پلاستک SmartOffice PS3140U
 • سایز اسکن: A4
 • قابلیت اسکن دو رو: بله
 • اسکن نگاتیو: خیر
 • قابلیت تشخیص متن OCR: بله
بررسی قیمت و خرید محصول

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا