راهنمای خرید

راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی

راهنمای خرید دستگاه تصفیه کننده هوای خانگی

اگر یکی از نگرانی های شما هوای آلوده است. این مسئله باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای شما و خانواده شما شده و احساس سنگینی و کسالت می کنید، باید به فکر درمان و البته پیشگیری باشیم … علت سرفه و بی حوصلگی روزانه اغلب آلودگی هوا است.

خرید بهترین تصفیه کننده هوا

خواه آلودگی ناشی از دود اتومبیل باشد یا بوی اسپری که برای خوشبو کردن و تمیز کردن استفاده کرده اید، بوی غذایی و مواد غذایی کپک زده باقی مانده و دور از چشم شما است، دود سیگار یا سیگاری خود را از شوره سر، پوست مو. حیوانات خانگی و صدها عامل دیگر. همه اینها باعث سرفه و آلرژی می شوند و در صورت عدم درمان، این سرفه می تواند منجر به بیماری تنفسی شود.

اما راه حل چیست؟ راه حل استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی است که امروز در این مطلب به راهنمای خرید و معرفی بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی در بازار میپردازیم باما همراه باشید.

چرا باید از تصفیه کننده هوا استفاده کنیم؟

دستگاه تصفیه هوا بهترین راه برای تمیز کردن هوای داخل منزل است که می‌تواند آلوده و پر از ذرات محرک مانند گرد و غبار باشد. این دستگاه‌ها همچنین به از بین بردن شوره سر حیوانات خانگی نیز کمک می‌کنند. این دستگاه در مدل‌های مختلف ساخته شده که بر اساس نیاز شامل موارد زیر هستند.

 • آلرژی: اگر آلرژی دارید، باید یک دستگاه تصفیه هوا را انتخاب کنید که برای تسکین آلرژی طراحی شده است. آنها به طور معمول دارای چندین فیلتر از جمله فیلترهای HEPA برای از بین بردن آلرژن‌های داخلی هستند.
 • آسم: کسانی که از آسم رنج می‌برند یا اینکه به بوی مواد شیمیایی حساسیت بالا دارند نیز می‌توانند از این وسیله استفاده کنند. تصفیه هوا حاوی فیلتری برای از بین بردن بوی شیمیایی و فیلترهای HEPA برای از بین بردن ذرات آلرژی‌زا است.
 • دود: بسیاری از افراد نیز در مقابل دود حساسیت داشته و حتی اگر دود آن به مشامشان نرسد در مقابل بوی نامطبوع آن مقاوم نیستند. اگر در خانه خود از شومینه استفاده می‌کنید یا محیط طوری است که افراد از سیگار استفاده می‌کنند می‌توانید از این وسیله کاربردی استفاده کنید.
 • حیوانات خانگی: در این نوع از دستگاه تصفیه هوا، شوره سر، بو و مو حیوانات را از بین می‌برند.
 • حساسیت‌های شیمیایی: اگر به مواد شیمیایی بسیار حساس هستید، ممکن است یک دستگاه تصفیه هوا برای حساسیت‌های شیمیایی متعدد (MCS) نیاز داشته باشید.

خرید بهترین بوگیر و خوشبو کننده هوا

اندازه مناسب دستگاه تصفیه هوای خانگی کدام است؟

برای انتخاب دستگاه تصفیه هوا با اندازه مناسب، یک شکل مربعی از اتاق مورد نظر را در نظر بگیرید. اگر به آلرژی یا آسم مبتلا هستید و به دنبال یک دستگاه تصفیه هوا برای کمک به این مشکلتان هستید، باید میزان تغییر هوا دستگاه تصفیه هوا در ساعات (ACH) را در نظر بگیرید. ACH به تعداد دفعاتی گفته که یک دستگاه تصفیه هوا می‌تواند در هر ساعت کل حجم هوا را در فضای تصفیه فیلتر کند گفته می‌شود.

دستگاه‌های تصفیه هوا که می‌توانند حداقل چهار بار در هر ساعت هوای یک محیط را تمیز کنند، برای افراد حساس مبتلا به آلرژی و آسم مناسب هستند. همچنین چهار تغییر هوا در هر ساعت اطمینان اینکه هوا را کاملاً تمیز کرده و به همان اندازه بسیاری از علائم میکروسکوپی را فیلتر می‌کند تا تنفس شما راحت شود را به شما خواهد داد.

 • کوچک: مناسب فضای شخصی یا اتاق‌هایی تا 299 فوت مربع طراحی شده‌اند.
 • متوسط: برای اتاق‌هایی بین 300 تا 699 فوت مربع مناسب هستند.
 • بزرگ: برای اتاق‌هایی بین 700 تا 1900 فوت مربع استفاده کنید.
 • کل خانه: طراحی شده برای استفاده در تمامی فضای داخلی خانه هستند.

نرخ تحویل یا CADR نیز مورد دیگری است که باید در عملکرد دستگاه به آن توجه کرد. نرخ تحویل درواقع مقدار هوای تسویه شده در هر ساعت بوده و سرعت عملکرد دستگاه را نشان می‌دهد. هر چه میزان این نرخ بیشتر باشد دستگاه تصفیه هوا خوبی خریداری کرده‌اید. بنابراین اگر فضای مورد استفاده بزرگ است باید از دستگاه با نرخ تحویل بالا استفاده کنید.

دستگاه تصفیه هوای خانگی چیست؟

در پاسخ به این سوال که دستگاه تصفیه هوا چیست؟، باید گفت دستگاه تصفیه هوا دستگاهی است که آلاینده های هوا را در یک فضا جذب کرده و هوای تصفیه شده را در محل خروجی آزاد می کند. دستگاه های تصفیه هوا مانند دستگاه های تصفیه آب دارای فیلترهایی هستند که هوا از طریق آنها عبور می کند و از آلودگی های مختلف مانند گرد و غبار، ویروس ها، باکتری ها و میکروب ها تمیز می شود.

در نتیجه هوایی که دستگاه به دهانه خروجی می رساند کاملاً سالم و روان خواهد بود. مدل های مختلفی از این دستگاه وجود دارد که با توجه به فیلترهای استفاده شده و ظرفیت محیط، هوا را تمیز می کنند. بنابراین، آنها انواع تصفیه کننده هوا را از دستگاه های خانگی گرفته تا دستگاه های مربوط به فضاهای بزرگتر مانند فضاهای عمومی تحت پوشش قرار می دهند.

خرید بهترین هواکش

انواع دستگاه تصفیه هوا

سه گزینه اصلی وجود دارد که در آنها سیستم های تصفیه هوای خانگی تولید می شود که عبارت اند از:

دستگاه تصفیه هوای قابل حمل:

این سیستم به عنوان دستگاه تصفیه هوای اتاق شناخته می شود. این دستگاه مناسب افراد با بودجه کم است و به گونه ای طراحی شده است که قابل حمل بوده و می تواند روی زمین یا میز قرار گیرد.

دستگاه تصفیه هوای کل خانه

این دستگاه برای تمیز کردن تمام هوای خانه طراحی شده است و معمولاً مستقیماً روی مجاری ورودی موجود نصب می شود. سیستم تصفیه باید به روشی کاملاً حرفه ای نصب شود، شاید در بعضی موارد از برق استفاده شود.

دستگاه تصفیه هوای داخلی

گرد و غبار یا شوره در همه خانه ها وجود دارد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از بیماری انسداد ریوی مزمن یا سایر مشکلات ریوی رنج می برید، این مواد تحریک کننده در هوا می توانند تنفس را برای شما دشوار کنند. استفاده از این نوع دستگاه تصفیه هوا می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.

8 نکته ای مهم برای خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی

اندازه ای محیط مورد استفاده: اول از همه، به اندازه ای محیطی که می خواهید با کمک دستگاه هوا تمیز کنید، توجه کنید. هر دستگاه تصفیه هوا می تواند منطقه خاصی را پوشش دهد و روند تصفیه هوا در آن را به خوبی انجام دهد. مقدار این منطقه در مشخصات دستگاه مشخص شده است، بنابراین حتما به آن توجه کنید.

قدرت دستگاه تصفیه: این که به شما می گوید که چه مقدار هوای تصفیه شده از دستگاه خارج می شود و سرعت دستگاه چقدر است. هرچه این مقدار بیشتر باشد، ظرفیت تصفیه دستگاه نیز بالاتر است. بسته به فضای اتاقی که قصد دارید دستگاه تصفیه را در آن قرار دهید، می توانید دستگاهی با سرعت تحویل بالاتر برای آن فضا انتخاب کنید.

بسته به نوع آلودگی محیط: بیشتر در معرض چه نوع آلودگی ای هستید؟ اگر به دنبال دستگاهی هستید که استریل ترین فضای تنفس ممکن را فراهم کند. دستگاه هایی را انتخاب کنید که از فناوری نور نور فرابنفش استفاده می کنند. زیرا در این فناوری از نور فرابنفش برای از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و توده ها استفاده می شود.

اما اگر می خواهید بو و آلاینده های ناشی از سیگار کشیدن، نگهداری از حیوانات خانگی و آشپزی را از بین ببرید، دستگاه های فیلتر کربن مفید خواهند بود. البته دستگاه هایی هستند که این دو قابلیت را با هم دارند و می توانید از آنها استفاده کنید.

در دسترس بودن فیلتر دستگاه تصفیه هوا: دیده می شود که حتی شرکت های بزرگ تولید کننده دستگاه های تصفیه هوا نیز در تهیه فیلترهای دستگاه عملکرد ضعیفی دارند و پس از مدتی به سختی می توان فیلترهای دستگاه های آنها را در بازار یافت. این امر خرید فیلتر جدید و تعویض آن را برای خریداران دشوار می کند. برخی از شرکت ها پس از تصمیم به طور کلی برای ارتقا یا ارتقا مدل، دیگر توجه کافی به تأمین فیلتر به مدل قبلی ندارند.

بنابراین، اولاً اطمینان حاصل کنید که مدلی که انتخاب کرده اید برای تولید یک شرکت معتبر خدمات پس از فروش مناسب است و ثانیا، سعی کنید مدل های جدیدتری را انتخاب کنید که کمتر دارای مشکل فیلتر هستند. آنها فراموش نکنید که قیمت فیلترها را نیز در نظر بگیرید. زیرا فیلتر بارها تغییر خواهد کرد و خرید این فیلترها برای شما مقرون به صرفه است.

توجه به محل قرارگیری دستگاه: بیشتر دستگاه های تصفیه هوای خانگی به گونه ای طراحی شده اند که در منطقه ای به اندازه یک اتاق یا سالن کوچک استفاده شوند. به همین دلیل مهم است که تصمیم بگیریم دستگاهی را که برای سلامتی شما بسیار موثر است قرار دهید.

پیشنهاد ما به شما این است که اولین اولویت شما اتاق خواب شما باشد. زیرا قسمت قابل توجهی از وقت شما در خانه به خواب شما اختصاص دارد و ذرات و آلودگی هنگام خواب بیدار هستند و سلامتی خود را به خطر می اندازند! به طور کلی، بخشی از خانه را انتخاب کنید که بیشتر وقت خود را در آن می گذرانید.

میزان صدای دستگاه تصفیه هوا خانگی: واحد اندازه گیری صدا، دسی بل است که هرچه میزان آن بالاتر رود، صدای تولید شده نیز افزایش خواهد یافت. برای افرادی که به صدا حساس هستند توجه به میزان تولید شده توسط فن یا فن ها قبل از انتخاب دستگاه تصفیه هوا مهم است.

گارانتی دستگاه تصفیه هوا: گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه تصفیه هوا یکی از مهمترین معیارهایی است که باید قبل از خرید دستگاه تصفیه هوا باید در نظر گرفته شود. از آنجا که فیلترها عمر مشخصی دارند و پس از مدت زمان مشخصی نیاز به تعویض دارند، همانطور که در بخش قبل گفتیم در دسترس بودن فیلتر دستگاه تصفیه هوا بسیار مهم است.

بنابراین شرکت تأمین کننده فیلترها باید از سابقه و شهرت قابل قبولی برای اطمینان از خدمات پس از فروش و تهیه فیلترهای با کیفیت برخوردار باشند.

توجه به فناوری فیلتراسیون دستگاه: فناوری فیلتر کردن یکی از مهمترین مواردی است که باید هنگام خرید در نظر بگیرید. این ویژگی به دو قسمت تقسیم می شود:

 • فعال
  این فناوری با فیلتراسیون و ایجاد رسوب آلاینده ها، آلاینده های هوا را از بین می برد. اگرچه در نگاه اول ممکن است این نوع فیلتراسیون بهتر باشد، باید توجه داشت که این فناوری معمولاً با تولید اُزون همراه است. گاز اُزون برای سیستم تنفسی و ریه ها بسیار خطرناک است، بنابراین توصیه می شود از خرید دستگاه های تصفیه هوا با فناوری فیلتراسیون فعال خودداری کنید.
 • غیرفعال
  این فناوری به گونه ای است که جریان هوای آلوده توسط فن‌ های قدرتمند دستگاه به داخل آن مکیده می شود و با عبور از فیلترهای مختلف و جذب آلاینده ها، هوای تمیز از طرف دیگر دستگاه خارج می شود. دستگاه ها برای مصارف خانگی توصیه می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا